درس تجوید قران سری2

جلسه2 (علامات وقف قران)

در جلسه گذشته درباره جایگاه های وقف کردن توضیح دادم واین سری درباره علامات وقف قرانی توضیح میدهم

علاماتی که خود قران برای وقف میاره شامل چند حروف هستند که توضیحاتشونو بهتون میدم

م(میم دم بریده)(دمش کجه نه صاف):وقف لازم یعنی هرموقع به این علامت رسیدیم باید 100% وقف کنیم

صلی:همی میتوانید وقف کنید هم وصل کنید وصل کردن ان اولاتره یعنی تو اولویت قرار داره

قلی:هم میتوانید روش وقف کنید هم وصل در اینجا وقف ان اولاتره

لا(وقف قبیح یعنی گناه):اگر وقف کنید توی نامه اعمالتان گناه نوشته می شودچون معنی ایه بی حرمتی پیدا میکند

مثال=مثلا خدا در سوره ای میگه ((ای پیامبر اگر از مشرکین پیروی کنی تو از ظالمین هستی)) روی کلمه تو علامت وقف لا اورده اگر وقف کنید یعنی ایه رو جدا کردید از هم در اینجا فقط معنی ان میشه تو از ظالمین هستی پیامبر که ظالم نیست باید ببینید قبلش چی رو داره میگه که به واسطه اون اگر انجام بشه پیامبر از ظالمین خواهد شد پس نباید روی لا وقف کرد تا ایه معنی ان بی حرمتی نشه

روی لا هیچ وقف وقف نکنید واز لا هیچ وقف شروه به خواندن نکنید روی کلمه قبل یا بعد لا وقف کنید

ج:هم جواز وقف دارید هم وصل

وقف معانقه
:(شکل وقف معانقه رو توی ایه یک سوره بقره میتوانید ببینید قبل کلمه فیه و بعد کلمه فیه امده)شامل 2 تا علامت به صورت سه نقطه امده (که به شکل نقطه های حروف ث است) هرموقع این دوتا علامت امده روی یکی از انها باید وقف صورت بگیرد اگر روی اولی وقف شد دومین علامت رو باید ادامه بدید وصل کنید اگر اولین علامت رو وصل کردین روی دومی باید وقف بشه کلمه ای که وسط این دوتا علامت قرار دارد هم با کلمات قبل خود بماند هم معنی می شود هم با کلمات بعد خود بماند هم معنی می شود. هم به قبل خودش وصله هم به بعد خودش مثل این می ماند که من وسط دو تا از رفیق هام قرار می گیرم دست چپم را روی شونه رفیق سمت چپم قرار میدم و دست راستم رو روشه شونه دوست سمت راستم قرار میدم اگر دستم رو از شونه رفیق سمت چپم بردارم به دوست راست خود وصل هستم اگر دستم رو از شونه رفیق سمت راستم بردارم به رفیق سمت چپم وصل هستم حروفی که وسط این دوتا علامت قرار می گیرد حکم همین مثال رو دارد

پایان درس علامات وقف و جایگاه وقف

داستان عالی

درس تجوید

درس تجوید2

وقف ,هم ,رو ,علامت ,روی ,وصل ,رفیق سمت ,وقف کنید ,سمت چپم ,دوتا علامت ,از ظالمین

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

Susanberry رمان های ریوما pahneyiekavir هر چی که بخوای vlayate biliyardbaz کلبه قرار لیست آدرس و تلفن پزشکان متخصص مطالب اینترنتی امین رضانژاد